25. 10. 2006 (MUZIKUS)
Richard Scheufler

 

 

Milí kolegové basáci. Švédskou firmu EBS není potřeba dlouze představovat. Je známá svými basovými aparáty a efekty po celém světě.

Seznam firemních hráčů tohoto výrobce obsahuje nejedno slavné jméno, což také svědčí o spolehlivosti a kvalitě výrobků na hudebním trhu. Ale k věci. Dnešní test je zaměřen na analogové multiefekty, které díky vysoké kvalitě můžete využít v nahrávacích studiích – z vlastní zkušenosti mohu potvrdit – přes to, že jsou určené především pro live koncerty. Výrobce využívá simulačních obvodů, jež svoji čistotou signálu řadí efekty do té kvalitativně nejvyšší třídy.

 

Obecně

EBS efekty jsou zabudovány v masivním boxu, dostatečně chráněny proti mechanickému namáhání. V případě, že užíváte více efektů EBS řazených za sebou, můžete je zasadit do masivního boardu. Fixace zvyšuje jejich ochranu před poškozením a hráč má větší pohodlí ke hře.

Ovládání efektů je velmi jednoduché a intuitivní. Efekty jsou obvykle vybaveny dvěma potenciometry, přepínačem a LED indikátory, signalizujícími činnost efektu. Vstupy a výstupy najdete na stranách efektů. Vstup pro adaptér (9 V/DC) je zabudován do zadní strany krabičky. Efekty je možné napájet phantomovým napájením přímo z aparátu nebo 9V baterií. Pro zapínání/vypínání efektů užívá výrobce tichý FET přepínač uzpůsobený k rychlému přepínání během hry – Foot Switch.

 

MultiDrive

Multi Drive je mono efekt, který podporuje sustain, disponuje teplým, zkresleným zvukem a širokým frekvenčním rozsahem (rozsah čistého signálu +0/-3 dB 20 Hz -20 kHz, rozsah efektovaného signálu +0/-3 dB 35 Hz-12 kHz). Dává tři základní druhy zkreslení, které lze upravovat potenciometry Drive a Volume. Charakter zkreslení nastavujeme třípolohovým přepínačem Mode, který nabízí polohy Tubesim, Standard (STD) a Flat.

 

Tubesim – Aktivuje obvod simulující lampu, který extra přidává vyšší harmonické, komprimuje výšky a attack. Při nastavení potenciometru Drive asi do jedné třetiny maximálního rozsahu získáte hladký, teplý a efektivní zvuk, vybroušený více k vyšším frekvencím. Jinak tento režim pracuje stejně jako Standard.

STD – Jde o standardní druh zkreslení, které obchází nejhlubší basové frekvence. Ke zkreslení dochází nejvíce na středech a výškách, zvuk si zachovává plnou a hutnou úroveň basů. Vysoké nastavení gainu umožňuje získat silný zvuk s průrazným zkreslením a velkým dynamickým rozpětím. I tento režim, ačkoli to nemá v názvu, disponuje barvou zvuku, který připomíná lampu.

Flat – Umožňuje nárůst zkreslení přes celý frekvenční rozsah lineárně. K výraznému zkreslení dochází především v basových pásmech. Pro ně je tento režim ideální. K dosažení nejlepšího zvuku je lépe nastavit gain na nižší hodnotu. Samotné zkreslení je již husté, připomíná zvuk fuzzu, zvuk s výrazným tvrdým zkreslením. Flat mode využívá zkreslení v plném frekvenčním rozsahu, zvuk je kompaktní s tvrdší komprimací.

Drive – Potenciometr, ovládající sílu signálu na vstupu do obvodu, určuje míru zkreslení. Pracuje v rozpětí 0 dB (čistý zvuk), až 60 dB (maximální pozice – velmi zkreslený zvuk).

Volume – Potenciometr ovládající výstupní úroveň signálu.

LED Indicator – Červená LED dioda signalizuje činnost efektu.

Active/Passive – Velmi důležitý přepínač pro úpravu vstupního signálu, má podstatný vliv na činnost efektu. Pokud užíváte nástroj s pasivní elektronikou, volte Passive, jestliže s aktivní elektronikou, volte Aktive. V případě, že máte efekt zapojen do efektové smyčky aparátu, volte Aktive bez ohledu na to, zda je váš nástroj vybaven aktivní, nebo pasivní elektronikou. To je velmi stručně řečeno. Pro ty, kteří mají ve zvyku hledat a vědět více, zkoušet další zvukové možnosti, výrobce doporučuje právě laborovat s přepínačem Aktive/Passive v kombinaci s potenciometrem na nástroji a ovladačem Drive.

 

Jestliže používáte více efektů za sebou, je lépe stavět MultiDrive mezi první efekty v řetězci.

  • široký frekvenční rozsah
  • podpora vyšších harmonických kmitočtů
  • podpora sustainu
  • bohatý výběr zkreslení
  • vyšší nároky na čistou hru a konkrétní tón

 

MultiComp

Jeden z nejpoužívanějších efektů je kompresor/limitér. Pomáhá vyrovnávat dynamiku, frekvenční a dynamické špičky. Je velkým pomocníkem pro hráče, kteří nemají dynamiku hry pod kontrolou, výrazně napomáhá srovnat rozdílnou dynamiku při střídání techniky hry, hlavně však umí zvuk “nakopnout”, což ocení především zkušení hráči, kteří vědí, co hledají. MultiComp je vysoce účinný analogový kompresor/limitér s volbou mezi třemi různými režimy kompresí. Tří polohový přepínač nabízí módy Tubesim, Multiband (MB) a Normal. Volba mezi pevnou fází, obvodem simulujícím lampu a více pásmovým kompresorem.

 

Tubesim – Také v případě kompresoru tento režim aktivuje obvod simulující vlastnosti lampy, zvuk je obohacen o vyšší harmonické kmitočty, dostává větší brilanci. Je velmi vhodný, když si přejete přidat k vašemu zvuku vřelost a extra teplo. Jinak je tento režim založený na Normal Mode. Velmi dobře funguje i pro jiné nástroje, než jsou baskytara a kytara.

MB – Umožňuje dualní využítí kompresoru, komprimuje frekvence basů a výšek nezávisle na sobě. V tomto režimu můžete dosáhnout maximální čisté komprese bez průvodních jevů. V kombinaci s potenciometrem pro volbu kompresního poměru lze získat velmi zajímavý, dravý zvuk.

Normal – Jde o standardní druh komprimace, ve spojení s potenciometrem Gain lze docílit velmi jemných nuancí komprese a regulace zvuku.

Comp/Limiter – Potenciometr pro nastavení kompresního poměru – v pozici minimum je kompresní poměr 1 : 1, v maximální poloze je 5 : 1.

Gain – Ovládá výstupní signál z kompresoru, jeho nastavení ovlivňuje poměr mezi čistým a komprimovaným signálem.

Active/Passive – I zde použijte pro pasivní baskytaru nastavení Passive, v případě aktivního nástroje nebo připojení do efektové smyčky zvolte Active.

 

  • vyrovnává frekvenční a dynamické špičky
  • užití i pro jiné nástroje
  • podpora vyšších harmonických kmitočtů

 

OctaBass

OctaBass je velmi výrazný analogový efekt a silný výrazový prostředek, který může podstatně ovlivnit aranžmá a celkový zvuk skladeb. Nepatří užitím mezi “laciné” efekty, je dobré užívat ho s rozmyslem, ne za každou cenu. Pokud zvolíte špatné místo pro jeho použití, nebo se budete pohybovat v ne příliš vhodných polohách na hmatníku, bez okolků s vámi “zamete”. Nepatří mezi hloupé efekty, dává vašemu tónu jiný rozměr.

Jedná se o oktávový dělič, neuvěřitelně rychle dokáže k hranému tónu přiřadit tón o oktávu níž. Bez ohledu na techniku hry velmi dobře stíhá rychlá rytmická dělení. Důležitá je čistota vaší hry. Tak jako tóny, dovede přenést všechno, co se kolem tónu děje. Reprodukuje přesně to, co hrajete! Rozpozná dva nebo tři tóny v akordu s ohledem na nejhlubší tón.

OctaBass je vybaven třemi frekvenčními pásmy (Range), ve kterých přiřazená oktáva hraje a nese svůj osobitý charakter. Potřebný range opět nastavujeme přepínačem. Výrobce v tomto případě volil možnost užít efekt i pro jiné nástroje než pouze pro baskytaru nebo kytaru. Ať to u EBS zamýšleli jak chtěli, všechny tři druhy nastavení fungují pro baskytary excelentně. V kombinaci s potenciometry Normal a Octave naleznete mnoho zvukových možností.

 

High – Tato pozice dává zdravý, nejvíce syntetický zvuk. Pokud chcete zásadně a rychle změnit jeho charakter, je toto nastavení ideální. Hodí se pro sólovou hru (šestistrunné baskytary) nebo jiné nástroje – piccolo bass, kytaru… Ze všech tří nastavení je tento zvuk nejostřejší.

Mid – Klasický octaver dle představ konstruktérů EBS, nastavený tak, jak ho známe u předešlých modelů této firmy. Je vhodný pro všechny druhy baskytar (čtyř, pěti a šestistrunné). Osobitý zvuk získáme při maximálním nastavení potenciometru Normal, v kombinaci s potenciometrem Octave, který necháme ve dvou třetinách jeho rozpětí.

Low – Tato pozice přidává vašemu zvuku extra hladké sub-basy, je vhodná, pokud si přejete hrát se zvukem obohaceným o nízké harmonické kmitočty, beze změn na vašem zvuku původním. Je velmi dobrým pomocníkem pro zvýraznění groove. Jelikož je zvuk bohatý na basové frekvence, vyčistěte vaši hru od “pazvuků”.

Normal – Je potenciometr, který ovládá úroveň vašeho čistého signálu. Ve vztahu k potenciometru Octave jde vlastně o mix volume.

Octave – Je potenciometr, který volí účinnost přiřazené oktávy.

 

Na základě těchto dvou potenciometrů můžete dosáhnout mnoha jemných nuancí. Pokud používáte více než jeden pedál, zařaďte OctaBass jako jeden z prvních, co nejblíže k nástroji. Stává se, že některé basové aparáty mají slabší a ořezaný signál v efektové smyčce a octaver “třepí” tón. V takovém případě je lépe volit přímou cestu a vložit efekt mezi nástroj a vstup aparátu. Je dobré vědět, že i octaver má své hranice, a cestě kompromisu neutečete. Najděte si nejnižší tón, kdy vám OctaBass řadí čistou oktávu bez “třepení”, a za něj nechoďte. Mě dává bezpečně tón c (na bezpražci dokonce a), v efektové smyčce d. Je to věc snímačů, elektroniky a také strun. Ve vztahu k dalším efektům zařazeným v řetězci, tak jak fungují, jsem volil efektovou smyčku. Jde o hledání optimálního nastavení a potřeb hudebníka. Pokud hrajete na nástroj s aktivní elektronikou, lze činnost efektu podpořit tím, že přidáte basy na baskytaře a uberete je na aparátu. OctaBass je podstatně závislý na kvalitě signálu z vašeho nástroje! Na síle, frekvencích a tom, co má hráč v prstech. Je třeba správně tlumit a vychytat nežádoucí přeznívání nástroje, OctaBass vám nemůže dát, bez zdravého vstupního signálu, zdravou oktávu. Pokud používáte compressor, je dobré zařadit octaver za něj.

 

Plus:

  • silný výrazový prostředek
  • hra v akordech
  • možnost jemných nuancí v nastavení oktávy
  • užití i pro jiné nástroje

 

Mínus:

  • vyšší nároky na čistou hru a konkrétní tón

 

Info:

EBS MultiDrive, MultiComp a OctaBass jsou basové krabičky od renomované švédské firmy.

 

Ceny jsou: MultiDrive 4730 Kč, MultiComp 4760 Kč, Octabass 3500 Kč.

 

 

Pokračování příště.

Psáno pro časopis Muzikus
7/2006